Serce pełne Miłości.

Kochani !

Po raz kolejny serce na nakrętki pod Muzeum zostało zapełnione po brzegi.

Serdecznie Wam za to dziękujemy!!!

Zapraszamy do częstego zasilania Naszego serduszka.

Tym razem nakrętki otrzyma chłopczyk z Kamienicy Polskiej.

Wernisaż wystawy fotograficznej p. Joanny Sidorowicz

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kota przypadającego na 17 lutego Muzeum Regionalne zorganizowało wernisaż wystawy fotograficznej p. Joanny Sidorowicz ” Kota Strofa”oraz zbiórkę darów, a także środków pieniężnych na rzecz Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Częstochowie. Autorka wystawy przygotowała cegiełki oraz przekazała na licytację dwie fotografie za co serdecznie DZIĘKUJEMY !!!

Podczas wernisażu gościliśmy również Zoopsychologa oraz Zoodietetyka w osobie p. Olgi Aleksandrowicz, która służyła swoją wiedzą w kwestii opieki nad zwierzętami.

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za przybycie w tym ważnym dniu dla naszych kocich przyjaciół, jednocześnie przypominamy, iż zbiórka darów oraz środków pieniężnych w Naszym Muzeum potrwa do 17 marca 2023 r.

Spotkanie z genealogią

W dniu 31 stycznia 2023 roku odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie dla Miłośników oraz Sympatyków w Muzeum Regionalnym w Kamienicy Polskiej. Prelegentem w tym dniu był
p. Witold Strąk – miłośnik oraz pasjonat historii o rodach Kamienicy Polskiej, zajmujący się genealogią. Przybliżył zgromadzonym, jak w prosty sposób poprzez program Webtrees można odszukać swych przodków oraz stworzyć własne drzewo genealogiczne. Pan Witold omówił funkcjonowanie strony na przykładzie Rodu Cianciarów.

Miło nam było również gościć w murach Muzeum potomków Rodu Cianciarów – p. Konrada Cianciara, p. Andrzeja Cianciara oraz p. Jerzego Cianciara. Pan Jerzy Cianciara przybył na to spotkanie z Łodzi, z zawodu jest anestezjologiem, a z zamiłowania pasjonatem historii Kamienicy Polskiej. Posiada wiele dokumentów, zdjęć oraz pamiątek właśnie z tych terenów. Opowiadał zebranym o swojej rodzinie i o dziadku Leonie, urodzonym w 1889 roku w Kamienicy Polskiej. Dziadek p. Jerzego był dezerterem armii carskiej, który znalazł schronienie w Turcji.

Muzeum Regionalne wzbogaciło swoje zbiory o wiele cennych pamiątek, podarowanych przez
p. Jerzego Cianciarę. Motywem przewodnim tej darowizny były słowa p. Jerzego: „Dziadek wrócił do Domu”. Nasz Gość w piękny i przejrzysty sposób opowiedział historię Adampola w Turcji (Adampol nazwa turecka oznacza „polska wieś”) – jak powstał i kto był założycielem osady polskich imigrantów na obrzeżach Stambułu, położonej po azjatyckiej stronie cieśniny Bosfor, a także jak zmieniła się ta osada w czasach współczesnych.

Ta piękna lekcja historii na długo pozostanie w pamięci tak licznie zgromadzonych Miłośników
i Sympatyków Muzeum.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na to spotkanie. Kolejne już 21.02.2023 roku, na które już dziś zapraszamy.

Gościnnie w parafii pw. św, Michała Archanioła Chór Starostwa Powiatowego z Częstochowy.

Dniu 22 stycznia 2023 roku w Parafii pw. św. Michała Archanioła w Kamienicy Polskiej zagościł niecodzienny Chór, byli to Pracownicy Częstochowskiego Starostwa Powiatowego. Występ wokalno-instrumentalno-muzyczny na długo zapadnie w pamięci Mieszkańców Gminy zostały zaśpiewane najpiękniejsze polskie kolędy oraz pastorałki. Serdecznie dziękujemy całemu Chórowi za przybycie do Naszej Parafii.

Ferie w Muzeum

Okres ferii zimowych dobiegł końca. Muzeum gościło w tym czasie dwie grupy uczęszczające do GOKSiR w Kamienicy Polskiej oraz jedną grupę Dzieci ze świetlicy środowiskowej w Zawisnej. Zajęcia miały za zadanie rozwinąć zdolności manualne wśród najmłodszych Mieszkańców naszej gminy, powstały w tym czasie pracę związane z tradycjami Kamieniczan czyli z włóczki. Dzieci zwiedziły również Muzeum miały możliwość zobaczyć rzeczy, które swą świetność mają już za sobą, a są cenną pamiątką z lat młodości ich dziadków. Serdecznie dziękujemy Wam za przybycie do naszej placówki.