Powojenne

Maszyna do pisania Continental własność Gminy Kamienica Polska obsługiwana w Urzędzie Stanu Cywilnego przez Panią Janinę Cianciarę do 1965r.

Pierwsza maszyna do pisania z polskimi znakami użytkowana w latach 50. XX wieku,
Znaki polskie zostały „dorobione”. Maszyna niemieckiej firmy Continental – Wanderer Werke Siegmar-Schönau, przedsiębiorstwa założonego w 1885 r., produkującego samochody, rowery, motocykle.
Zakłady Wanderer produkowały maszyny do pisania od 1904 r. W produkcji utrzymywany był podstawowy model dużej i ciężkiej maszyny Continental Standard, do której systematycznie wprowadzano różne usprawnienia. Po II wojnie światowej przedsiębiorstwo znalazło się w DDR, a nazwę zakładów zmieniono na VEB Büromaschinenwerk.

TORBA SANITARNA

Apteczka usztywniana brezentowa, powojenna lata 50-70 XX wieku.

Łącznica polowa ŁP 10 z 1972 r. z induktorowym aparatem telefonicznym MB 66

Jej wynalezienie rozpoczeło rewolucję w komunikacji , porównywalną jedynie do powstania internetu.Używali jej harcerze, telefonistki administracji państwowej i Wojsko Polskie, w tym pierwsze kobiety w pomocniczych oddziałach Armii.
Ciężar łącznicy wynosi 10 kg.- Jej wymiary zewnętrzne 320 x 170 x 220 mm. Łącznicę przenosi się na pasie naramiennym bez dodatkowego opakowania.
Dzisiaj polową łącznicę telefoniczną ŁP-10 można podziwiać na zdjęciach lub w muzeum . Eksponat prezentowany w Muzeum Regionalnym w Kamienicy Polskiej trafił tu w 2013 roku.