O nas

Muzeum Regionalne ma na celu zachować historię Kamienicy Polskiej, chociaż w niewielkim stopniu ukazać początki osadnictwa i sposób życia ludzi – ich tradycje, kulturę, charakterystyczne obyczaje. Istotnym elementem jest tematyka związana
z tkactwem i kopalniami rud żelaza. Kamienica Polska w latach 20., 30. aż do 90. XIX wieku była liczącym się w Królestwie Polskim ośrodkiem produkcji tkackiej.

Muzeum Regionalne w Kamienicy Polskiej to około 300 m2 powierzchni . Zbiory muzeum obejmują ponad 150 eksponatów i około 100 wyjątkowych zdjęć. Obiekt posiada bogatą kolekcje maszyn oraz akcesoriów włókienniczych pochodzących
z połowy XIX wieku a także zbiór tkanin z dawnych zakładów włókienniczych. Wartościowymi eksponatami są galowe mundury górnicze, hełmy oraz liczne narzędzia wykorzystywane w górnictwie. Muzeum zgromadziło pamiątki z czasów I i II Wojny Światowej udostępnione dzięki uprzejmości członków Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Na szczególna uwagę zasługuje tablica z 1930 roku, ufundowana przez Ludność Kamienicy Polskiej  w 10-tą rocznice „odparcia nawały moskiewskiej” ku czci poległych mieszkańców w 1920r. Została ona odnaleziona podczas modernizacji zabytkowego budynku, w którym dziś znajduje się muzeum. Całość dopełnia bogata kolekcja zdjęć  obrazujących widok Kamienicy Polskiej z przeszłości.

Inicjatywa stworzenia muzeum regionalnego pojawiła się we wcześniejszych latach wśród mieszkańców gminy. W 1990 roku zostało zarejestrowane Towarzystwo Przyjaciół Kamienicy Polskiej, zaczęło się wtedy także ukazywać pismo „Korzenie”
a sam projekt kapitalnego remontu i adaptacji budynku po przedszkolu został przygotowany sześć lat temu. W 2011 roku zabytkowy budynek zmodernizowano za unijne pieniądze. Gmina Kamienica Polska otrzymała dofinansowanie w kwocie 475 tys. zł na realizację zadania pn. „Utworzenie muzeum regionalnego w Kamienicy Polskiej” w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Całkowita wartość inwestycji wyniosła  823.790,31 zł, w tym środki własne gminy stanowiły 348,5 tys. zł.

Sam budynek powstał przed 1900 rokiem jako karczma, następnie zajął go sąd grodzki, później szkoła podstawowa a w kolejnych latach  przedszkole. Warto zaznaczyć, iż zabytkowy budynek można obecnie oglądać w muzeum na zdjęciach z lat 30. ubiegłego wieku, w ekspozycji poświęconej historii Kamienicy Polskiej (wtedy mieściła się w nim szkoła powszechna).

Uroczyste Otwarcie Muzeum Regionalnego w Kamienicy Polskiej nastąpiło w niedzielę 11 listopada 2012 roku . Poseł Artur Bramora, Wicestarosta Powiatu Częstochowskiego Janusz Krakowian, Przewodniczący Rady Gminy Marian Kaźmierczak, Proboszcz parafii w Kamienicy Polskiej ks. Józef Bednarz, Proboszcz Parafii w Wanatach ks. Marek Maślankiewicz, Proboszcz parafii w Osinach Paweł Kłos, Radni Powiatu Częstochowskiego: Andrzej Goldsztajn i Andrzej Kubat, Dyrektorzy Zespołu Szkół, Przedszkola, Gminnej Biblioteki, Gminnego Ośrodka Kultury Sportu
i Rekreacji w Kamienicy Polskie, Przewodnicząca Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych,  Radni Rady Gminy, Sołtysi i licznie zgromadzeni mieszkańcy jako pierwsi podziwiali historyczne bogactwo miejscowości. Kamienica Polska kiedyś jako jeden z największych ośrodków tkackich, obok Łodzi, Częstochowy, dziś prezentuje swój niezwykły kulturowy dorobek.

Zapraszamy serdecznie wszystkich do zwiedzania Muzeum Regionalnego w Kamienicy Polskiej, które jest czynne we wtorki w godzinach 11.00-15.00 i piątki
w godzinach 15.00 – 19.00. Istnieje możliwość  zorganizowania wycieczki szkolnej po wcześniejszym uzgodnieniu z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji  pod numerem telefonu:  34 3273 212. Wstęp do Muzeum jest bezpłatny.