Nosze ratunkowe
Na zdjęciu powyżej prezentowane są oryginalne nosze drewniane pochodzące z zasobów Wojska Polskiego. Wykonane zostały z drewna, wsparte metalowymi rozpórkami. Pomimo upływu czasu nosze nadal są w 100% sprawne, bez problemu odbywa się rozkładanie oraz składanie ich. Materiały stosowane do wyrobów wojskowych są najwyższej jakości. Po złożeniu nosze zajmują niewielką powierzchnię.

Maska przeciwgazowa datowana na 1939r.
Część twarzowa ma kształt anatomiczny i wykonana jest z dwóch warstw. Warstwa zewnętrzna to podgumowana od wewnątrz tkanina bawełniana barwy ochronnej. Warstwa wewnętrzna również jest z tkaniny bawełnianej. Jest ona zaimpregnowana mieszaniną oleju lnianego i talku.
Szybki okularowe wykonane są w dwóch wariantach – ze szkła lub z celuloidu (hydrocelulozy, celofanu). Oprawione są w aluminiowe pierścienie. Pierścienie te z kolei są mocowany do gumowej oprawy wklejonej między obie warstwy części twarzowej i dodatkowo przeszytej. Nagłowie maski wykonane jest z elastycznych taśm (dwóch czołowych, dwóch ciemieniowych, potylicznej i zapinkowej). Dodatkowo maska wyposażona jest w nieelastyczny pasek umożliwiający zawieszenie jej na szyi w trakcie pogotowia gazowego.

Puszka na maski przeciwgazowe
Puszka transportowa ma kształt walca. Wykonana jest z blachy stalowej. Dno i pokrywa są płaskie. Część walcowa ma przetłoczenia usztywniające puszkę. Do części walcowej przymocowane są zawiasowo trzy ramki prostokątne wykonane z drut. Dwie są umiejscowione w górnej części i służą do zamocowania parcianego paska nośnego o regulowanej długości. Trzecia ramka znajduje się u dołu. Do niej mocowany jest krótki pasek z dziurką. Pasek ten przyczepia się do guzika kurtki mundurowej w czasie pogotowia gazowego. Powierzchnia zewnętrzna i wewnętrzna puszki pomalowane są farbą barwy ochronnej. Do wewnętrznej części pokrywy przyklejona jest instrukcja obsługi maski. Natomiast na wierzchu pokrywy jest stempel z rozmiarem maski. Puszki występują w dwóch odmianach – krótkiej i długiej. Puszka krótka ma 20 cm długości. Jest to puszka wzoru francuskiego. Puszka długa ma 23 cm długości. Jest to puszka polska. Cechą, którą ją dodatkowo wyróżnia jest zacisk pokrywy.

Maszyn do pisania Continental
Maszyna do pisania z polskimi znakami użytkowana w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kamienicy Polskiej. Znaki polskie zostały „dorobione”. Maszyna niemieckiej firmy Continental – Wanderer Werke Siegmar-Schönau, przedsiębiorstwa założonego w 1885 r., produkującego samochody, rowery, motocykle.
Zakłady Wanderer produkowały maszyny do pisania od 1904 r. W produkcji utrzymywany był podstawowy model dużej i ciężkiej maszyny Continental Standard, do której systematycznie wprowadzano różne usprawnienia. Po II wojnie światowej przedsiębiorstwo znalazło się w DDR, a nazwę zakładów zmieniono na VEB Büromaschinenwerk.

Ławka szkolna
Prezentowana ławka szkolna pochodzi z Siedmioklasowej Szkoły Podstawowej obecnie budynek Muzeum.Ławka szkolna do połowy XX wieku robiona była z drewna i stanowiła jeden połączony element z krzesłem. Miał w niej stałe miejsce kałamarz oraz kasetka na teczkę. Nasza dawna ławka mogła pomieścić 2 uczniów.
