” Kota Strofa” p. Joanna Sidorowicz

Joanna Sidorowicz z urodzenia Wrocławianka. Mieszka w Częstochowie. Fotografią zajmuje się około 18 lat. Jest to fotografia starej i nowej architektury, podwórka, klatki schodowe, urbexy, miejsca opuszczone, tematy związane z kulturą żydowską, z mieszanką kultur, krajobrazy w geometrycznej formie, portrety, tematy o przemijaniu – przenikaniu, eksperymenty w formie odbić w wodzie, szkle, lustrach oraz fotografią otworkową. Sporo wystaw, bo ponad 140. w tym ponad 90 indywidualnych. Jednym z bardziej ulubionych tematów, są dla niej odrapane podwórka, gdzie wyłapuje kolor, fakturę. Tym razem prezentuje koty, które jak się okazuje można spotkać wszędzie, a szczególnie na klimatycznych podwórkach częstochowskiego Starego Miasta, gdzie powstało sporo z zaprezentowanych prac tej wystawy. Koty wysiadują w oknach, pod drzwiami, zerkają zza węgła, chodzą własnymi drogami, jak mówi pewne przysłowie. Koty to wdzięczny temat fotograficzny.

Prezentowana wystawa powstała z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Kota (w Polsce obchodzony od 2006 roku), co umożliwia pomoc bezdomnym kotom, czyli podopiecznym schronisk i przytulisk dla kotów.

Do niedawna członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców, członek Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku,

członek Fundacji Festiwalu Sztuki Fotoreportażu w Częstochowie, członek Jurajskiego Fotoklubu, w Częstochowie, członek Grupy Atina, członek Grupy Fotograficznej FotoAzyl. W roku 2022gim postanowiła zrezygnować z przynależności do wielu z wyżej wymienionych grup.

Jej fotografie można oglądać na Facebooku – Joanna Sidorowicz Photogrphy, Joanna Sidorowicz Fotografia B&W oraz na portalu plfoto pod nickiem: asiasido.