Spotkanie z genealogią

W dniu 31 stycznia 2023 roku odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie dla Miłośników oraz Sympatyków w Muzeum Regionalnym w Kamienicy Polskiej. Prelegentem w tym dniu był
p. Witold Strąk – miłośnik oraz pasjonat historii o rodach Kamienicy Polskiej, zajmujący się genealogią. Przybliżył zgromadzonym, jak w prosty sposób poprzez program Webtrees można odszukać swych przodków oraz stworzyć własne drzewo genealogiczne. Pan Witold omówił funkcjonowanie strony na przykładzie Rodu Cianciarów.

Miło nam było również gościć w murach Muzeum potomków Rodu Cianciarów – p. Konrada Cianciara, p. Andrzeja Cianciara oraz p. Jerzego Cianciara. Pan Jerzy Cianciara przybył na to spotkanie z Łodzi, z zawodu jest anestezjologiem, a z zamiłowania pasjonatem historii Kamienicy Polskiej. Posiada wiele dokumentów, zdjęć oraz pamiątek właśnie z tych terenów. Opowiadał zebranym o swojej rodzinie i o dziadku Leonie, urodzonym w 1889 roku w Kamienicy Polskiej. Dziadek p. Jerzego był dezerterem armii carskiej, który znalazł schronienie w Turcji.

Muzeum Regionalne wzbogaciło swoje zbiory o wiele cennych pamiątek, podarowanych przez
p. Jerzego Cianciarę. Motywem przewodnim tej darowizny były słowa p. Jerzego: „Dziadek wrócił do Domu”. Nasz Gość w piękny i przejrzysty sposób opowiedział historię Adampola w Turcji (Adampol nazwa turecka oznacza „polska wieś”) – jak powstał i kto był założycielem osady polskich imigrantów na obrzeżach Stambułu, położonej po azjatyckiej stronie cieśniny Bosfor, a także jak zmieniła się ta osada w czasach współczesnych.

Ta piękna lekcja historii na długo pozostanie w pamięci tak licznie zgromadzonych Miłośników
i Sympatyków Muzeum.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na to spotkanie. Kolejne już 21.02.2023 roku, na które już dziś zapraszamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.