Prelekcja Pana Adama Kurusa „Działania 7 Dywizji Piechoty we wrześniu 1939roku w świetle nowych faktów. Wybrane boje, nieznane epizody i zapomniani bohaterowie”.

W dniu 4 października 2022 r. w godzinach popołudniowych w budynku Muzeum Regionalnego w Kamienicy Polskiej odbyła się prelekcja p. Adama Kurusa pt. „Działania 7 Dywizji w wrześniu 1939 r.w świetle nowych faktów. Wybrane boje, nieznane epizody i zapomniani bohaterowie” dla Mieszkańców Gminy Kamienica Polska

Pan Adam Kurus jest historykiem wojskowości, specjalizującym się w tematyce uzbrojenia i wyposażenia Wojska Polskiego z lat 1918-1939 oraz działań wojennych z 1939 roku. Jest autorem opracowań i monografii w tym m.in. Oddział Wydzielony „Lubliniec”. Działania bojowe 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w ramach Oddziału Wydzielonego „Lubliniec” 1 IX 1939 oraz Czołgi na przedmieściach. 7 Dywizja Piechoty w obronie Częstochowy 1-3 września 1939 roku , opracowań Haubica 155 mm wz. 1917 w ramach serii Wielki Leksykon Uzbrojenia Wrzesień 1939 , 7 Dywizja Piechoty, 11 Karpacka Dywizja Piechoty, 28 Dywizja Piechoty i 38 Dywizja Piechoty Rezerwowa w ramach serii Wielka Księga Piechoty Polskiej oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych w czasopismach ogólnopolskich. Od 2010 roku jest także prezesem Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa kultywującego tradycje 7 Dywizji Piechoty, a także pomysłodawcą oraz inicjatorem wielu działań związanych z propagowaniem historii walk 7 DP z września 1939 roku, w tym m.in. z upamiętnianiem, z poszukiwaniem i renowacją mogił wojennych żołnierzy Wojska Polskiego, renowacją nagrobków żołnierzy Wojska Polskiego na częstochowskim cmentarzu Kule oraz lokalizacją i ratowaniem polskich fortyfikacji z 1939 roku. Jest także organizatorem uroczystości, wykładów, prelekcji oraz plenerowych imprez edukacyjnych i popularyzatorskich z wykorzystaniem rekonstrukcji historycznej.

Prelekcja wygłoszona przez Pana Adama Kurusa na długo zapisze się w pamięci Mieszkańców oraz przybyłych Gości, zwłaszcza, że przekazana wiedza dotyczyła działań bojowych z terenów nam bliskich, sąsiadujących często z naszym miejscem zamieszkania. W przemowie Pana Adama Kurusa nie zabrakło wzmianek o bohaterach biorących udział w walkach, którzy oddali również życie za naszą wolność.

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Prelegentowi za tak profesjonalnie wygłoszoną prelekcję, a Mieszkańców oraz Sympatyków Muzeum zapraszamy na kolejne spotkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.