X NOC MUZEÓW W MUZEUM REGIONALNYM W KAMIENICY POLSKIEJ

Dzień 21 maja 2022r. na długo zostanie zapamiętany przez Mieszkańców Gminy oraz przybyłych Gości. To właśnie w słoneczną, a zarazem wietrzną sobotę 21 maja odbyła się X Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym w Kamienicy Polskiej.

W Muzeum Regionalnym Mieszkańcy oraz przybyli licznie Goście mogli podziwiać obecnie trzy wystawy czasowe: wystawę medali, pucharów oraz fotografii Automobilklubu Częstochowskiego, wystawę p. Z. Skwary „PORTRETY KREDKĄ RYSOWANE” oraz wystawę p. T. Puszczewicza „Cudze chwalicie swego nie znacie”. Muzeum posiada dużą bazę eksponatów stałych, które są z roku na rok powiększają zaplecze muzealne.

Kiedy wszystko było już dopięte na ostatni guzik, a klasyki Automobilklubu Częstochowskiego zajęły miejsca w oczekiwaniu na start odbyło się uroczyste otwarcie tak bardzo wyczekiwanego wydarzenia w Gminie Kamienica Polska oraz gorące powitanie wszystkich przybyłych Gości, a w szczególności Gości specjalnych – Zarząd oraz uczestników Rajdu Automobilklubu Częstochowskiego.

Po zabraniu głosu przez p. Wójta Gminy Kamienica Polska przedstawiony został różnorodny program artystyczny zaplanowany na ten szczególny dzień. Po uroczystym otwarciu, na scenę zostały zaproszone dzieci z Przedszkola w Kamienicy Polskiej – grupa „Wiewióreczek”. Swoim występem Przedszkolaki zauroczyły zgromadzoną widownię. Dzieci po pięknym przedstawieniu udały się do sali konferencyjnej Muzeum, na poczęstunek w formie waty cukrowej oraz popcornu.

Tuż przed budynkiem Muzeum cały czas trwały przygotowania do odprawy, która o godz. 15:45 stała się faktem. W końcu odbył się start I załogi Automobilklubu Częstochowskiego. W X Noc Muzeów ten, oto Klub Rozpoczął sezon na Starym Rynku w Kamienicy Polskiej, czego mogliśmy być świadkami. Wszystkie załogi wyruszyły w blisko 86 km trasę.

Na scenie gościliśmy Zespół wokalno-instrumentalny „Feniks”oraz uczennice ze Szkoły Podstawowej w Kamienicy Polskiej w wykonaniu solowym. Występ uzdolnionej młodzieży został nagrodzony gromkimi brawami.

W krótkich przerwach zaproszeni Goście, Mieszkańcy oraz uczestnicy tego wyjątkowego dnia mogli skosztować tradycyjnych dołków przygotowanych przez Panie z Koła Emerytów i Rencistów z Kamienicy Polskiej. Na stołach gościł również chlebek ze smalcem i ogórkiem przygotowany przez Panie z Koła Emerytów i Rencistów z Osin. Dla najmłodszych przygotowana była wata cukrowa oraz popcorn.

Samochody Automobilklubu pokonywały już kolejne kilometry, a na scenie gościliśmy Zespół Folklorystyczny „Kamienica”, który posiada w swoim repertuarze wiele pieśni i tańców regionalnych, czego mogliśmy być świadkami.

Nie zabrakło również nawiązania do korzeni, z których Kamienica Polska oraz Kamieniczanie wywodzą się, czyli przędzenia na kołowrotku w wykonaniu p. Katarzyny Kachel. Przedstawione zostały techniki oraz sposoby farbowania, a także sposób przędzenia na kołowrotku .

Pierwsze samochody powracały już z rajdu, a na scenie gościliśmy młodych utalentowanych miłośników tańca nowoczesnego ze Szkoły Tańca SNAKE DANCE w Częstochowie. Nie wychodząc z rytmu tanecznego przenieśliśmy Państwa w rytmy iście karaibskie ze Studiem Tańca „Impact”.

Po krótkiej przerwie, Goście oraz Mieszkańcy zaproszeni zostali na ziemniaki denfowane, kiełbaskę z grilla oraz tradycyjny barszcz ukraiński ugotowany przez rodowite Ukrainki. Wszyscy uczestnicy X Nocy Muzeów wsłuchali się w występ Kapeli Biesiadnej w składzie p. R. Polegaj, p. G. Ciejpa, p. M.Zajdel, p. s. Bryk, natomiast Zarząd Automobilklubu Częstochowskiego udał się na obrady w celu wyłonienia zwycięzców. Ogłoszenie wyników zaplanowane zostało na 21.00. W tym czasie zostały rozdane nagrody, puchary dla załóg biorących udział w Rajdzie Nocy Muzeów w Kamienicy Polskiej.

Na zakończenie tego cudownego dnia wystąpił Gość specjalny Laureat Grand Prix Jura Senior w Porębie, uczestnik Must Be the Music oraz The Voice of Senior p. Jacek Miernikiewicz.Szeroka publiczność miała przyjemność wysłuchać m. in.”MY WAY” Franka Sinatry, czy „BRUNETKI, BLONDYNKI” Jana Kiepury. Nastrojowa muzyka doprowadziła widzów do wzruszenia, były również bisy, gdyż publiczność od pierwszych chwil pokochała pana Jacka Miernikiewicza.

Na koniec najserdeczniejsze podziękowania płyną dla:

Wójta Gminy Kamienica Polska

Stowarzyszenia dla Rozwoju Gminy Kamienica Polska

Automobilklubu Częstochowskiego

Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kamienicy Polskiej

Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Osinach

Przedszkola w Kamienicy Polskiej

Druhen i Druhów z OSP Wanaty, OSP Kamienica Polska oraz OSP Zawada.

Szkoły Podstawowej w Kamienicy Polskiej

Piekarni Przemysław Hałas

Prezesa ZWM Pani Anety Podsiadlik – Frączek

Dziękujemy wszystkim pozostałym, którzy przyczynili do zorganizowania

X NOCY MUZEÓW W MUZEUM REGIONALNYM W KAMIENICY POLSKIEJ !!!

KOCHANI ZAPRASZAMY ZA ROK!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.